Magyar Kupa

írása színes témában -

A hétvégén Szentendrén kerül megrendezésre a Magyar Kupa négyes döntője. Az elmúlt években fokozatosan csökkent az MK iránti érdeklődés a csapatok részéről, talán az állandó Szentendre–Kanizsa döntők, talán a plusz meccsek jelentette terhek miatt. Mára már odáig jutott a dolog, hogy a határidőig mindössze 5 csapat nevezett be a küzdelmekbe. Itt az idő hát, hogy visszaállítsuk a Magyar Kupa jó hírnevét, hiszen majdnem az összes magyar sportnak az egyik legjelentősebb eseménye a Kupa és annak döntője.

A kezdetek kezdetén egyértelmű volt, hogy a csapatok indulnak a Magyar Kupában. Ennek következménye az volt, hogy előselejtező-csoportokat kellett létrehozni, és a bajnokság előtti hetekben, többnyire még elég zord időjárási körülmények között vágtak neki a csapatok a kupának. Nézzük át kronológiai sorrendben, hogy is volt ez.

Az első Magyar Kupát (a meglévő adatok alapján) 1997-ben rendezte meg a baseball szövetség. Roppant nagy érdeklődés jellemezte, több mint 20(!) csapat indult a trófea megszerzéséért. Egy apró adalék, hogy már a 16 közé jutásért is meccseket kellett játszani, sőt még ezt is megelőzte egy előselejtező kör. A végső küzdelemre két, mára már megszűnt csapat szerzett jogosultságot. A Bp. United – Bp. Players összecsapást végül az United csapata nyerte nagyon szoros, 9:7-es győzelemmel.

Ez után két év szünet következett, vagy az adatok vesztek a feledés homályába. A következő említett Kupa 2000-ben került kiírásra, névadója pedig a Hungária Biztosító lett. Ismét nagy érdeklődés volt, összesen 17 csapat nevezett a küzdelmekre. Hat selejtező-csoportban vágtak neki a küzdelmeknek a csapatok, ahonnan a győztesek két hármas csoportba kerültek besorolásra. Itt is körmérkőzések vártak a gárdákra, és az ott kialakult végeredmény alapján a két csoport győztese mérkőzhetett meg a serlegért. Az azóta már hagyománnyá vált augusztus 20-i döntőbe a Szentendre Sleepwalkers és az Ajka Blackbirds csapatai jutottak be. Itt már érezhető volt, hogy a Kupa küzdelmek egyre kevésbé hozzák lázba a csapatokat, hiszen a Szentendre saját csoportját játék nélkül nyerte meg, sem a Siófok, sem a Debrecen nem állt ki ellenük. A döntőt végül a Szentendre csapata nyerte 14:4 arányban. Így ők az elsők a még ma is létező csapatok közül, akik nyerni tudtak.

2001-ben Alianz Magyar Kupa néven rendezték meg a versenyt, amelyre már csak 9 csapat nevezett be. A pozitív a dologban, hogy a benevezett csapatok ki is álltak minden meccsre, így nincs tele 10 illetve 9:0-s eredményekkel az eredménysor. Hogy kicsit hazabeszéljek, megemlítem, hogy ebben a sorozatban az egyik legszorosabb eredményt a H. Astros – Szentendre Sleepwalkers összecsapás hozta, amely egy volt a negyeddöntők közül, és végül 5:0-ra tudott nyerni az előző évi kupagyőztes. A másik szoros csata az Óbuda Brick Factory – Szombathelyi Anyaszomorítók meccs volt, ahol 8:7-re diadalmaskodott az Anyaszomorítók csapata. A Szentendrén megrendezett döntőn végül a Torony-Szőnyegház Thúry csapata nyert, meggyőző 14:2-es győzelmet aratva a Sleepwalkers felett.

A 2002-es kupagyőztes bevallom, nem tudom ki lett. Volt az a bizonyos Nagykanizsai EB, ami után a baseball.hu frissítése megállt. Az utolsó, amit biztosan lehet tudni, hogy 11 csapat vágott neki a küzdelmeknek, és hogy a négy közé bejutott a Sopron, a BF, a Szentendre és a Nagykanizsa. Szerintem ismét Nagykanizsa – Szentendre döntő volt, de hogy ki nyert, azt sajnos nem tudom. De gondolom, aki tudja, az majd megírja kommentben.

A 2003-as Magyar Kupára 11-en neveztek, de a Lesenceistvánd a nevezésnél tovább nem is jutott. Így a Rascals egyből a négy között volt, a többi 9 csapat pedig 3 helyszínen 3 csapatos csoportokban küzdött meg a négy közé kerülésért. Sopronban, Szentendrén és Kanizsán zajlottak a sejeltezők, és minden csoportot a házigazda nyert meg. A döntőben végül ismét a Nagykanizsa tudott nyerni a Sopron Weswind ellenében 16:6-ra.

2004-ben aztán a Magyar Kupa teljes érdektelenségbe fulladt, 4 csapat játszott a négyes döntőben, ahol a Sopron ki sem állt. A döntő viszont hatalmas izgalmakat hozott, a Nagykanizsa éppen hogy, de legyőzte az Óbuda Brick Factory-t 3:2-re.

A ma fellelhető infók alapján ez tehát a Magyar Kupa története, de biztos, hogy történt más is, hiszen volt olyan év, amikor mérkőzés nélkül menetelt z Astros a négy közé, ahol aztán nem állt ki… Erről sajnos nincs említés sehol, így ezek a meccsek feledésbe merültek.

Az idei esztendőben öt csapat jelezte, hogy indulni kívánnak a Magyar Kupában. Az ötből négyet kellett csinálni, így a VJB egy előselejtező mérkőzésre sorsolta a csapatokat. Ennek köszönhetően láthattuk a múlt héten az Óbuda–Nagykanizsa mérkőzést, melyet az Óbuda 13:7-re nyert meg. A négyes döntő Szentendrén lesz most hétvégén, és az már biztos, hogy a Nagykanizsa nem tudja megvédeni címét, hiszen be sem jutottak a négy közé. Érdemes lesz kilátogatni a szentendrei baseball-pályára mindkét nap, hiszen jó kis meccsek vannak kilátásban. Én ott leszek!!:)